• I keshillueshem ne rastet e anemise

  • Qipro

  • Snowalker

    per-shendetin-e-lekures-se-fytyres-tuaj

  • Howling

    Qumeshti i gjirit ben mrekullira

  • Sunbathing

    Bollguri

12/10/2016

Patatja vjollce: parandaluese e tumoreve ,e afte te kundershtoje procesin e plakjes

Patatja vjollce

Eshte nje antioksidant,e shendeteshme per sistemin kardiovaskular,parandaluese e tumoreve ,e afte te kundershtoje procesin e plakjes ,kontrolluese e sistemit te gjakut ,etj

Patatja vjollce ne pergjithesi i perket grupit te patateve te embla (ipomea batatas) e familjes se konvolvulaceae. Nuk eshte shume e perdoreshme dhe e njohur ne jeten e perditeshme  prejardhja dhe origjina  e saje vjen nga kontinenti amerikan ku eshte shume e perdorur dhe e njohur ,por me kalimin e kohes ajo filloje te perhapej kudo .


Karakteristika e ngjyres vjollce i dedikohet antocianines ,molekule kjo me veti te rendesishme per shendetin . Antocianinat ne fakt  te cilat jane te pranishme si ne lekuren e patates ashtu dhe ne brendesi te saje  ndihmojne ne kundershtimin e procesit te plakjes ,sic e thame me larte jane mbrojtese te sistemit kardiovaskular ,te infrakteve dhe iktusve ,gjithashtu ato paraqesin nje parandalim te semundjeve kancerogjene .Patatja vjollce permban dhe sasi te konsiderueshme te potasit ,i rendesishem ky per kontrollin e  presionit te gjakut .

Tags:

0 Responses to “Patatja vjollce: parandaluese e tumoreve ,e afte te kundershtoje procesin e plakjes”

Posta un commento

BEJ NJE KOMENT ,KJO DO TE SJELLE PERMIRESIMIN E SHERBIMIT TONE

Regjistrohu

Regjistrohu per te rejat e fundit nepermjet email

© 2013 Kura popullore. All rights reserved.
Designed by SpicyTricks - Shared by Namcolians