• I keshillueshem ne rastet e anemise

 • Qipro

 • Snowalker

  per-shendetin-e-lekures-se-fytyres-tuaj

 • Howling

  Qumeshti i gjirit ben mrekullira

 • Sunbathing

  Bollguri

2/02/2014

Perdor sa me pak kripe

Pse ekspertet keshillojne gjithmone konsumimin e sa me pak kripe?


 • Kripa permban sodium,e domozdoshme per funksionimin e mire te organizmit,por sasia e cila na nevojitet eshte e vogel ,nuk duhet te superojme me teper se 5 gram ne dite.Tejkalimi i saj favorizon mbajtjen e lengjeve dhe shton rezikun e hipertensionit.


Ne pergjithesi rreth 75% e kripes vjen nga produktet e konfeksionuara ushqimet e gatshme, quhet gjithashtu kripa e fshehur  gjendet si pershembull ne produktet si buka embelsirat pizat djathrat sallamerat, dhe ne fakt ajo qe konsumojme ne tavolinat tona eshte nje sasi e vogel ,ne krahasim me pjesen tjeter


 • Personat qe vuajne nga hipertensioni,eshte e domozdoshme te perdorin kripen e magnezit ose ate te potasium  ne vend te kripes normale 

Tags:

Regjistrohu

Regjistrohu per te rejat e fundit nepermjet email

© 2013 Kura popullore. All rights reserved.
Designed by SpicyTricks - Shared by Namcolians