• I keshillueshem ne rastet e anemise

  • Qipro

  • Snowalker

    per-shendetin-e-lekures-se-fytyres-tuaj

  • Howling

    Qumeshti i gjirit ben mrekullira

  • Sunbathing

    Bollguri

......

9/09/2017

Keto gjethe reduktojne presionin e gjakut ,luftojne obezitetin, reduktojne kolesterolin ,parandalojne diabetin

9/09/2017 - by MEDIA CREATION · - 0 Comments

Gjethet qe kurojne diabetin dhe ulin menjehere kolesterolin FIQTE DHE GJETHET E TYRE,permbajne nje sasi te madhe vlerash ushqyese ,gjithashtu sjellin te mira per shendetin tone .Pervec se ato jane te pasur me fibra ,te perkryer per tretjen ,si dhe shendetin kardiak,ato na ndihmojne qe te frenojme simptomat e plakjes duke i dhuruar organizmit tone nje sasi te mjaftueshme antioksidantesh.
Jane te pasur me hekur ,potasio,kalcium,vitamine C ,proteina,dhe polifenole,permbajne pak kalori.

Gjethet e fikut kane demostruar qe te ofrojne efekte te fuqishme ne sheqerin ne gjak duke shtuar ndjeshmerine e insulines ne glukoze .
Mekanizmi i sakte pse kjo gje ndodh akoma nuk eshte shume i qarte ,por kerkimi ne kafshe dhe ne njerez ka demostruar kete efekt .
Fale gjetheve te fikut mund te trajtojme diabetin ,trigliceridet dhe kolesterolin. Nder te tjera reduktojne presionin e gjakut ,luftojne obezitetin,reduktojne kolesterolin,parandalojne diabetin,kane nje efekt laksativ,parandalojne anemine,si dhe mbrojne nga degjenerimi makular .

Per te reduktuar trigliceridet dhe kolesterolin si dhe per te rregulluar sasine e sheqerit ne gjak ,eshte e mundur pergatitja e nje infuzi me baze gjethet e fikut ,thjesht duke ndjekur rreceten e meposhtme .


Hidhni 3 gjethe fiku te lara ne gjysem litri uje ,lerini te ziejne per 15 minuta ,filtrojeni dhe pini nje filxhan caji cdo mengjes, rrezultatet jane thuajse te menjehereshme .


Pena qe identifikon ne 10 sekonda ,ne 2018 ky test do te kryhet mbi njeriun

- by MEDIA CREATION · - 0 Comments


Ne disa raste dispozitivi eshte ne gjendje te njohe dhe nen tipin e tumorit ,kete gje e shpjegon artikulli i publikuar ne Science Translational Medicine, revista e shoqates amerikane per avancimin e shkences


Mund te manaxhohet dhe perdoret si nje stilolapes ose pene ,por ai eshte nje instrument qe lejon njohjen e tumoreve ne 10 sekonda me nje saktesi 96%.
MasSpec Pen, ky eshte emri i tij,dhe eshte nje dispozitiv i zhvilluar nga universiteti i Teksasit ,ai do ti sherbeje kirurgeve qe te kryejne diagnostikime te sakta dhe ne kohe reale .
Keruesit shkencore mendojne qe ta perdorin ate ne pacientet humane ne fillimet e 2018 .


Stilolapsi ose ndryshe pena eshte testuar aktualisht ne kaviet eksperimentale ajo eshte e perbere nga nje  maje e cila eshte printuar (stampuar) ne 3D dhe e bere me nje material  biokompatibile . Ne kete menyre pena mund te nxjerre molekulat qe duhen kontrolluar nga indi me pak pika uji ; me pas ato transferohen ne nje tub te pekulshem ( fleksibel)  ne spektometrin masiv ,i cili llogarit masen e molekulave te pranishme ne kete kampion . 
Dhe mbas disa sekondash mbi nje ekran shfaqet rrezultati .Ne disa raste pena eshte ne gjendje qe te dalloje e njohe dhe nen tipin e tumorit .Kjo është e mundur sepse çdo formë e tumorit prodhon metabolite të veçanta, si një lloj firme.
 Pas analizimit të mostrave ose ndryshe kampioneve  të indeve të tumorit të 253 pacientëve (mushkërive, vezore, tiroideve dhe gjirit), studiuesit ishin në gjendje të zhvillonin një profil molekular, duke zbuluar kështu tumoret me nje  saktësi 96%.


 Në këtë mënyrë, "stilolapsi " mund të jetë 150 herë më i shpejtë se teknologjitë aktuale në identifikimin e tumoreve dhe mund ta bëjë këtë pa dëmtuar indet e shëndetshme. Heqja e shumë indeve të shëndetshme gjatë operacionit mund ti shkaktojë efekte anësore  pacientëve të tilla si dëmtimi nervor ose ai i muskujve.Virusi ZIKA dhe kanceri,nje burim kundra kancerit. Jete e re per zikan

- by MEDIA CREATION · - 0 Comments

Virusi i zikas mund te jete arma e re kundra kancerit, kjo sipas nje studimi te bere nga universiteti i Washingtonit dhe i Kalifornise ,  mbi virusin e zikas dhe kurave per tumoret te tru .

Virusi i zikas fillon nje jete te re te dyte ,ky virus i tmerrshem dhe kanoses per shendetin kthehet ne nje premtim te mire per te luftuar tumoret ne tru. 


Kapaciteti i virusit per te vrare qelizat stergjyshesore te neuroneve ,mund te shfrytezohet per eliminimin e qelizave staminale  burimore të rrënjosura ,te cilat rezistojne nga kemio terapia dhe radio terapia ,te cilat ushqejne gliobiastomen forma me e pergjitheshme dhe e shpeshte e tumoreve ne tru ,dhe e cila padyshim mund te sjelle personin e prekur drejt e ne vdekje ,brenda dy vjeteve nga diagnostikimi .Rrezultatet premetuese demostrojne testet e para te bera ne epruvete ,si dhe mbi kafshe nga kerkuesit shkencore te ketyre dy universiteteve .


Eshte kaq fshikulluese ideja se pazienti i prekur vazhdimisht kurohet me terapine me agresive te mundeshme qe egziston ,dhe mbas disa kohesh te shikosh se tumori u rikthye ,dhe per kete shpesh here i kemi bere pyetje vetes nese natyra mund te na ofronte nje arme te forte per te luftuar dhe goditur qelizat pergjegjese ,

spjegon Milan Chheda i universitetit te Washingtonit.


Mendimi dhe ideja menjehere u perqendruan tek virusi i zikas ,i cili ne vitin 2016 u be nje kanosje per mbare boten ,kemi hipotizuar se blokimi i qelizave neurale stergjyshesore  mund te perdorej kunder qelizave staminale te glioblastomes ,shton  Michael Diamond.

E testuar ne epruvete ne qelizat e nxjerra nga pacientet e prekur ,virusi i zikas demostroi se mund te godase ne menyre perfekte qelizat staminale te glioblastomas ne vend te qelizave te shendoshta .

I injektuar tek minjte dhe kaviet e semura ,virusi ka ngadalesuar perparimin e glioblastomes,duke rritur jetegjatesine ,dhe mbijetesen .Keshtu qe virusi i zikas nga nje kanosje reale transformohet ne nje arme te fuqishme ,kundra kancerit .


 

Eksperimenti u perserit me sukses duke perdorur nje pjese te dyte trungu  te zikas  ne menyre qe te ishte me pak agresiv ,dhe i cili mund te mbahet me lehtesi nga sistemi imunitar  ne menyre qe te mos perhapet ne organizem .Nese studimet e reja tregojne pa aftesine e virusit qe te infektoje persona te tjere ,ose berjen e tij me agresiv ,atehere ne te ardhmen mund te perdoret per te shtuar fuqine dhe efektin e terapive tradicionale.

4/19/2017

Ja ushqimi qe provokon diabet dhe tumore,e Konsumojme te gjithe ,dhe femijet

4/19/2017 - by MEDIA CREATION · - 0 Comments

Produktet e rafinuara shkaktojne semundje te ndryshme ,nder te cilat diabeti

MIELLI 00 eshte helmi me i madh i historise ,edhe sikur te jete biologjik .Keshtu pra Franco Berrino e percaktonte kete ushqim ne nje reportazh te vitit 2009.

Motivi eshte se mielli i bardhe si te gjitha produktet e tjera te rafinuara ,shkakton nje shtim te glicemise dhe si rrjelloje nje rritje te insulines , si rrjelloje me kalimin e kohes sjell acumulimin e yndyrerave te depozituara, gje qe sjell dobesimin e organizmit tone ,i cili behet me i ekspozueshem ndaj cdo lloj semundje ,si dhe tumoreve.

Berrino ka shpjeguar qe mielli 00 nuk ka asnje lloj shije ,ky miell ka pasur nje sukses komercial sepse konservohet per nje kohe te gjate .

Kur mielli bluhet dhe rafinohet humbet vetite ushqyese tipike te frumentit integral ,i cili eshte nje burim i perkryer i fibrash si dhe i pasur me shume substanca qe gjenden ne kokrren e grurit .

Kur ne hame produkte te rrafinuara nder te cilat buken e bardhe ,rritet sasia e sheqerit ne gjak ne menyre te konsiderueshme dhe si rrjelloje organizmi yne prodhon me shume insuline ,gje qe sjell shtimin e yndyrerave dhe rritje te peshes dhe te triglicerideve.


Dhe se bashku e gjitha kjo mund te shkaktojne semundje kardiake , nder te tjera me kalimin e kohes prodhimi i insulines bllokohet sepse pankreasi eshte shume i mbi  ngarkuar nga puna ,duke provokuar gjendje patologjike sic eshte hiperglicemia dhe semundje si diabeti.

E vetmja menyre per te shmangur problemet eshte konsumimi i produkteve integrale 

Keshtu qe nje nga gjerat qe Berrino keshillon qe te behet eshte blerja e grurit  bluarja dhe konsumimi i tije direkt ashtu sic eshte.
Sigurisht kjo gje nuk do tju kurseje thjesht xhepat por dhe ate qe eshte me i rendesishem SHENDETIN

2/27/2017

Nese keni dHimbje koke mos u deshperoni se gjithmone ka nje zgjidhje

2/27/2017 - by MEDIA CREATION · - 0 Comments

Nje nga recetat e tjera qe ne rekomandojme per dhimbjen e kokes eshte ajo e zierjes se farave te frutit te ftoit  per rreth gjysem ore se bashku me nje gjysem gote uje ,Sasia e ketyre farave te ftoit duhet te varioje nga 20 -25 prej tyre .Nga ky leng mbas zierjes rekomandohet te pihet  nga nje filxhan kafeje ,,gjithmone ne rastet kur keni dhimbje koke dhe te vazhdueshme .


2/26/2017

Kafe dhe limon per dhimbjen e kokes

2/26/2017 - by MEDIA CREATION · - 1 Comment


Per te kuruar ne menyre te efekteshme nje dhimbje koke mbi te gjitha eshte e rendesishme nje diagnoze e tipologjise se kesaj dhimbje ,qe te mund te nderyhet ne menyre korrekte me ilace ose mjekime popullore ,terapeutike ,etj.

Ne kete rast po ofrojme nje kure  nga mjeksia poullore Pergatisni nje kafe pa sheqer ku ne te  ju mund te shtryllni  15 pika leng  limoni perziejeni ate dhe pijeni ne rastet e dhimbjes se kokes .


Kjo recete eshte perdorur shume ne kohet e hereshme te gjysheve tona .


Publikuar nga 

BESNIK KADRIU

Regjistrohu

Regjistrohu per te rejat e fundit nepermjet email

© 2013 Kura popullore. All rights reserved.
Designed by SpicyTricks - Shared by Namcolians